Adéla Kolmanová

Třetí rozhovor jsem se rozhodla udělat s CrossFiťačkou, kterou chytla vzpěračská část, rozhodla se ji více zdokonalit, a poté i závodit na čistě vzpěračských závodech.

CrossFit je dnes populárním sportem, takže se tam asi najde i hodně žen. Jak ses ty dostala k tomuto sportu?
I přesto, že se plno holek bojí že naberou svaly, se jich několik najde, co si to chtějí zkusit.
Jsem za to ráda. Já na CF narazila omylem. Potkala jsem Zdeňka a začla jsem trénovat...
Byla to úplná náhoda, osud. Jednou jsem po sto letech potklala o prázdninách kamarádku, která dělala atletiku v Riegrovych sadech, kde Zdeněk začal trénovat cf s pár lidma. Nabídl jí, ať chodí učit jeho děti česky, ale ona nemohla, tak dala číslo mně a já mu zavolala. Začla jsem učit a hlídat jeho děti a zároveň u něj trénovat. Fyzicky jsem na tom nebyla špatně. Byla jsem zvyklá se hýbat. Asi ve mně viděl potenciál. Jedno cvičení bylo moc pěkné. Byly to výpady na oválu, dřepy, hodně dřepů, lehsedy a nevím co ještě. Když jsem šla domů, cítila jsem se celkem dobře. A pak to přišlo - schody a selhání nohou. To jsem tedy nečekala. Samozřejmě se mi to hned zalíbilo. No a od tý doby mě to nepustilo. Už je to 5 let.

Co tě přimělo chodit do vzpěračského oddílu?
Šla jsem tam hlavně kvůli zdokonalení techniky a touze závodit i jinak než v CrossFitu.

Všimla jsem si, že v CF je hodně disciplín pro horní část těla, hlavně ruce (shyby, kliky ve stojce, na bradlech, silové tlaky..) kdežto vzpírání je spíše o zádech a nohou. Jak to vnímáš ty?
Je to možné, to záleží jak se postaví CF cvičení. Mě teda nohy bolí parádně. Ale u vzpírání jsem se ještě nohy pořádně nenaučila používat. Myslím, že do polodřepu lidé od CF vzpírají hlavně kvůli mobilitě a horší technice, než že by měli slabé nohy.

Kterou disciplínu považuješ za svoji nejsilnější a kteoru naopak za nejslabší?
To je těžké. Myslíte si, že jste v něčem dobří a pak přijde dalších tucet lidí, kteří v tom jsou mnohem lepší. Myslím, že v ničem nijak nevynikám. Snažím se trénovat vše zhruba stejně, o tom také CF je. Být všestranný. Nejlíp mi jdou asi kruhy a hrazda.

Jak zvládáš skloubit tréninky CF a vzpírání?
Vzpírání jako takové dělám pouze 2x týdně zatím. Na vzpírání zatím nemám žádný pevný plán, na rozdíl od CF tréninku, který je pevně daný. V budoucnu doufám, že přejdu na nějaký smysluplný vzpěračský plán, který budu moci kombinovat s plánem na CF.

Jaké jsou tvé nejlepší výkony ve vzpírání, zlepšily se od doby, kdy jsi začala chodit do vzpěračského oddílu?
Přesné váhy asi nemá cenu psát :) ale určitě je tu zlepšení. (pozn. Od Julie – na posledních závodech dala Adéla 53kg v trhu a 74 v nadhozu, při tělesné váze 61,5)

A co technika, jak moc se změnila? V čem vidíš největší rozdíly?
V technice vidím velký pokrok. Už to člověk nedělá tak silově a nevyčerpá se. Ale když dojde energie stejně nezbývá nic jiného než hrubá síla 

Máš nějaké ambice ve vzpírání nebo CF? Čeho bys ráda dosáhla?
Nejsem moc ambiciozní typ. Jsem ráda, že můžu cvičit bez zranění.

Líbí se ti i jiné sporty?
Mám ráda plno sportů. Jsem takový univerzální sportovec - na co sáhnu, to mi jde :)
Nejvíc asi basketball, a jako malá jsem dělala karate.

Co ráda děláš ve volném čase?
Ráda spím, vyřezávám, jezdím na skejtu.

Jaká je tvá oblíbená kniha, film a písnička?
Přelet nad kukaččím hnízdem, Billy Eliot, Burn (Elie Goulding)

Jak by ses popsala třemi slovy?
Nerozhodná, flegmatická, laskavá

Chtěla bys něco vzkázat čtenářům?
Ať se holky nebojej, že jim narostou svaly :)