Článek

Jak vznikal kalendář na rok 2018

Už dlouho jsem měla představu, jak by bylo hezké mít jednotlivé měsíce tematicky odpovídající. Minulý rok to ztroskotalo na hledání fotografa. Pro ročník 2018 mi ale David Nogol slíbil, že to zvládneme. Znamenalo to, že focení neproběhne pouze v jeden den, ale ve čtyři různé dny. Mohli jsme tak i experimentovat s prostředím.

Napínavá cesta ke kalendáři 2017

Po dvou úspěšných ročnících kalendáře vzpěraček jsem si říkala, že už to může být jen lepší. Mám nějaké zkušenosti, vím co začít dříve aby se to stihlo, vím jaké asi budou náklady a spoustu dalších důležitých věcí. I letos mne však spousta věcí překvapila, a musela jsem řešit další problémy.
První problém nastal již loni na podzim, kdy jsem měla jasnou představu jaký kalendář chci. Oslovila jsem s pořádným předstihem prvního fotografa a dva měsíce čekala marně na odpověď. Tak jsem oslovila druhého fotografa začátkem zimy, a opět dva měsíce čekala na odpověď. Moc jsem si přála aby to fotil on, ale když odpověděl , bylo od začátku jasné, že to asi neklapne. Další tři měsíce jsem se ale zkoušela domluvit. Když už bylo naprosto jasné, že by to focení nedopadlo dobře, oslovila jsem přes kamarádku dalšího fotografa, který mi naštěstí hned napsal, že na to nemá zrovna čas, a někoho mi doporučil.

10 Důvodů proč vzpírat

  1. Vzpírání je olympijský sport.
  2. Vzpírání vás naučí správný dřep a zvedání věcí – je tedy výbornou prevencí zranění ze špatného ohýbání nebo zvedání věcí, což bývá nejčastější příčinou bolestí zad.
  3. Díky vzpírání se budete cítit pevnější a zdravější.
  4. Vzpírání je finančně nenáročný sport. Oddílové příspěvky bývají minimální, a krom vzpěračské obuvi do začátku nic nepotřebujete.
  5. Jde o individuální sport, kde si tréninkovou zátěž můžete přizpůsobit vlastním potřebám.
  6. Přesto se trénuje v kolektivu, který motivuje k neustálému zlepšování.

I muslimky mohou vzpírat

Se svolením Karla Prohla zveřejňuji jeho článek o zajímavých zásazích žen do pravidel vzpírání.

Kulsoom je druhou ženou, která zásadně změnila pravidla vzpírání. První byla Radmila Ševčíková – Zátopková. Na ME v roce 1999 zvítězila, přestože startovala ve slabší „B“ skupině, kam byla zařazena na základě přihlašovacího výkonu. Mnohé členky „A“ skupiny nedosáhly na svůj nahlášený výkon a z toho důvodu přijala IWF pravidlo, součet základních pokusů v trhu a nadhozu nesmí být u žen/mužů nižší než 15/20kg pod tímto dvojbojem v přihlášce.

Jak vznikl kalendář 2016

Letošní kalendář je jiný v mnoha směrech. Místo u vody se fotilo tentokrát přímo u činek, což ale vzpěračkám rozhodně neubírá na ženskosti. Cílem kalendáře 2016 je ukázat veřejnosti, že vzpírat může opravdu téměř každá, a o svoji postavu se bát nemusí. Fotilo se dvacet vzpěraček, a u každé fotky je napsaná nějaká zajímavost. Samozřejmě se tam toho nedalo napsat moc, takže zajímavosti ještě připíši zvlášť do článku. Najdete tam vzpěračky jak z nejnižší, tak i nejvyšší váhové kategorie. Rozdíly mezi modelkami jsou letos o hodně větší. Nejmladší vzpěračce je 14, nejstarší 44.

Odměny za podporu kalendáře 2016

Práce na novém kalendáři jsou již v plném proudu. Můžete se začít těšit na nové tváře vzpěraček z ČR i dvou ze SR. V kalendáři na rok 2016 bude 24 vzpěraček, a vždy dvě v jednom měsíci budou mít něco společného - zajímavost ze světa vzpírání. Protože tentokrát budou větší náklady, rozhodla jsem se požádat okolí o podporu. Založila jsem nám projekt na hithit.cz, kde nás může podpořit kdokoliv. I za malou částku dostanete zajímavé odměny.

Historie vzpírání žen

30.10.-1.11.1987 – první MS ve vzpírání žen v Dayton Beach USA – 100 závodnic z 22 zemí
17.-20.6.1988 – první ME v San Marinu – 67 žen ze 12 zemí
20.10.1990 – první mistrovství Československa v Štúrově – 26 žen z 10 oddílů
2000 – zařazení vzpírání žen do Olympijských her

Družstva žen měla premiéru 7.12.1991 v Praze. Startovalo 6 družstev.

Historie vzpírání žen podrobně

Žádný sport v dnešní době nebyl „ušetřen“ ženské přítomnosti. Mezi posledními, které odolávaly, bylo i vzpírání.
Mýlili bychom se však, pokud bychom vzali za začátek rok 1987, kdy se konalo první MS ve vzpírání žen v Dayton Beach
(USA). Druhá polovina 19. a začátek 20. století zaznamenal několik desítek silných žen, které vystupovali v cirkusech a ve
varieté v Evropě, Austrálii a v USA. V průběhu 19. století se vyvinuly dva typy projevů ženské síly, které se však navzájem

Vzpěračky v médiích

Mohlo by se zdát, že vzpírání je dnes téměř zapomenutý sport. Snad jen díky CrossFitu se o něm dnes mluví torchu více.
Komunita vzpěračů v ČR je malá, a téměř všichni se navzájem známe. Nemusí tomu tak ale být napořád. Vzpírání je olympijský sport, s mnohými přínosy pro sportovce. O tom ale někdy později.

Občas se najdou malé zprávy, hlavně z regionálních novin či televizí, kde se o vzpírání zmiňují. Já se pokusím přidávat odkazy alespoň na články a videa, kde mluví či píší o vzpírání žen.

Stránky

Přihlásit se k odběru Článek